Elsősegély eszméletvesztés esetén

A váratlanul fellépő eszméletvesztés veszélyes állapot. Ha Ön ilyet észlel, gyors segítségnyújtása életet is menthet. Az alábbiakban leírjuk, mit tegyen Ön, ha környezetében valaki (egy felnőtt) váratlanul összeesik és elveszti eszméletét, elsősegély nyújtására szorul.

Elsősegély teendők

A váratlanul összeeső beteghez térdelve fogja meg, rázza meg gyengéden és kiáltson rá. Amennyiben nem reagál erre, nagy valószínűséggel eszméletlen.

  • Először is őrizze meg nyugalmát! Ha van Ön körül más is, kiáltson segítségért, majd vizsgálja meg óvatosan a beteget.
  • A beteget a hátára fordítva óvatosan emelje meg az állát, és fejét fordítsa kissé az ég felé (mintha ”szimatolna valamit”). Ezzel megakadályozza a nyelv hátracsúszását és felszabadítja a légutakat.
  • Hajoljon közel a beteg arcához, és nézze a mellkasát-hasát. Ezzel vizsgálja azt, hogy a beteg lélegzik-e? Ha lélegzik, a mellkas-has emelkedését láthatja, a légzést hallhatja is, és arcán érezheti a levegő áramlását, mindezt percenként 10-14-szer.
  • Ha a beteg lélegzik, maradjon mellette és intézkedjen, hogy minél hamarabb segítség érkezzen (h). Ha lehet, próbálja az oldalára fordítani (1, ábra)
  1. ábra
Elsősegély: stabil oldalfekvés
Elsősegély: stabil oldalfekvés
  • Ha a beteg nem lélegzik vagy csak percenként 1-2 felületesen tátogó légzőmozgást észlel, azonnal hívjon mentőt (104 vagy 112) és kérjen segítséget „megkezdett újraélesztéshez”. (h) Ezt követően térjen vissza a beteghez és tegye a következőket:
  • A beteg feküdjön hanyatt, kemény alapon. (Ha puha ágyban fekszik, le kell tenni a földre.)
  • Helyezze két összekulcsolt kezét a mellkas középpontjára nagyjából a két mellbimbó közé (lásd. 2. ábra).
  • Ritmusosan nyomja le a mellkast kb. 4-5 cm mélyre, majd engedje fel, ezt kb. percenként 100-szor (azaz másodpercenként majdnem kétszer!) Ez a „szívmasszázs” tartja fenn a beteg vérkeringését addig, míg a segítség meg nem érkezik. Fontos, hogy ezt megszakítás nélkül, folyamatosan végezze.
  • Amennyiben Ön képzett segélynyújtó, minden 30-dik mellkasi nyomás után két szájból orrba vagy szájból szájba történő lélegeztetést is kíséreljen meg; ha azonban nem képzett ebben, a mellkasi nyomásokat szünet nélkül végezze, amíg segítség nem érkezik, vagy Ön el nem fárad annyira, hogy nem képes folytatni.

 

  1. ábra: a „szívmasszázs”

    Elsősegély: szívmasszázs
    Elsősegély: szívmasszázs

Összekulcsolt kezét tegye a mellkas középvonalára, a két mellbimbó közé. Nyomja le a mellkast 4-5 cm mélyen, majd engedje fel. Ismételje ezt meg másodpercenként kb. másfélszer (percenként 100-szor).

Csak akkor hagyja ezt abba, ha a segítség megérkezett, vagy a beteg mozogni kezd, vagy Ön túlságosan elfáradt!

Elsősegély – Automata defibrillátorok (AED)

Számos közterületen, bevásárlóközpontban, repülőtéren, stb. találhatók automata defibrillátorok (AED). Ezek a készülékek laikus által is biztonsággal alkalmazhatók. Amennyiben ilyenről tud, hozza (vagy hozassa) azt a beteg mellé, kapcsolja be és kövesse a készülék hangos utasításait pontosan.

Az alapfokú újraélesztés a váratlanul bekövetkező szívleállások túlélési esélyeit megduplázza. Az Ön segítsége ezért nélkülözhetetlen! A hatékony és gyors beavatkozáshoz azonban elengedhetetlen a felkészültség, melyet egyszerű (pár órás) tanfolyamokon sajátíthat el. Amennyiben szívesen nyújt segítséget a bajban, jelentkezzen és végezzen el egy alapfokú újraélesztés és automata defibrillátor (AED) kezelését oktató tanfolyamot!

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Elsősegély eszméletvesztés esetén