Fájdalomcsillapítók

A fájdalom fontos jelzés a szervezet részéről, hogy valami nincs rendben, pihenést, kezelést, gyógyítást igényel. Ezt leggyakrabban fájdalomcsillapító szerekkel szokás megoldani.

A gyakrabban előforduló fájdalmak egy része (pl. fejfájás) általában csak rövid ideig tart és könnyen csillapítható, a betegek ezeket már saját magukon „jól ismerik”.

Amennyiben a fájdalom a szokásos kezelésre vagy a szokásos időn belül nem múlik, orvoshoz kell fordulni. Amennyiben orvosa a fájdalom okát már felderítette, tartósabb fájdalomcsillapító kezelést is javasolhat.

A jelen tájékoztatóban azokról a fájdalomcsillapítókról olvashat, amelyek többnyire recept nélkül is kaphatók és a tartósabban, elsősorban sérülésekhez (csont vagy lágyrész), zúzódásokhoz, rándulásokhoz vagy gyulladásokhoz társuló fájdalmakra alkalmazandók.

Fájdalomcsillapító módszerek

Legfontosabb, Ön által is alkalmazható fájdalomcsillapító módszerek:

  • A legfontosabb fájdalomcsillapító a pihenés és lazítás. A sérült végtag nyugalomba helyezése, felpolcolása önmagában is jelentős fájdalomcsökkentő hatású, de bármilyen fájdalom esetén fontos az egész szervezet számára a lazítás, pihenés.
  • Gyulladt (általában duzzadt, fájdalmas, vörös) területekre vagy friss lágyrész-zúzódásokra a hideg borogatás 20-25 percen át naponta 4-5 alkalommal ismételve jó hatású. Vigyázzon, hogy a jeges tömlőt ne közvetlenül tegye a bőrre, mert az fagyási sérülést is okozhat.
  • Végtagok sérülése esetén hasznos a rugalmas pólya alkalmazása, ami enyhe nyomással védi a sérült lágyrészeket és csökkenti a duzzanat kialakulását. Ezt a végtag felpolcolása tovább segíti.
  • Léteznek egyéb, sokszor a tartós fájdalom kezelésére alkalmazott módszerek (akupunktúra, akupresszúra, TENS, stb.) melyekről, amennyiben az Ön állapotában erre szükség lehet, orvosától részletesen tájékozódhat.
  • A recept nélkül is kapható fájdalomcsillapító gyógyszerek többnyire paracetamol, aspirin vagy más, úgynevezett non-szteroid gyulladásgátló (NSAID) szerek változatai. A gyártók a hatóanyag mellé egyéb, a hatást fokozó adjuváns szereket (pl. koffein, kodein, stb.) kevernek és jelzik, hogy ez által milyen fájdalom leküzdésére (pl. fejfájás, ízületi fájdalmak, stb.) a leghatásosabbak. Különböző elnevezésű gyógyszerek gyakran azonos hatóanyaggal rendelkeznek, ezért ezek együttes szedése túladagolást okozhat. Eltérő hatóanyagú szerek kombinációja bizonyos esetben az orvosa vagy gyógyszerésze javaslata alapján alkalmazható, saját maga azonban soha ne kezdjen el egyszerre többféle fájdalomcsillapító gyógyszert szedni.

 Fájdalomcsillapítók tudnivalók

Amit a fájdalomcsillapító gyógyszerekről tudni kell:

  • Mindig olvassa el a betegtájékoztatót, és kövesse annak, valamint orvosának vagy gyógyszerészének tanácsát.
  • A tartósabb fájdalom leküzdésére a fájdalomcsillapító gyógyszert érdemes folyamatosan, a gyógyszerleírásban szereplő adagolási utasítás szerint (pl. naponta háromszor vagy négyszer) szedni. Ne várja meg, míg a fájdalom eluralkodik, inkább előzze meg azt! A gyulladásgátló szerek hatása is akkor érvényesül, ha a gyógyszert rendszeresen legalább 3-5 napig szedi.
  • Az NSAID gyógyszert ne szedjen éhgyomorra, mindig egyen előtte vagy közvetlenül utána.
  • Amennyiben a bőrén kiütések jelennének meg, vagy más, a gyógyszer-tájékoztatóban szereplő mellékhatást észlel, a gyógyszer szedését hagyja abba és forduljon orvoshoz. (Þ)
  • Hasgörcs, fájdalom megjelenése, fekete vagy véres széklet vagy fekete, vagy véres hányás esetén ugyancsak forduljon azonnal orvoshoz. (Þ,h)
  • Fontos, hogy minden esetben, mielőtt tartós fájdalomcsillapítót kezdene szedni, konzultáljon orvosával, hiszen a fájdalom okának kiderítése és kezelése a legfontosabb. (Ì)

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Fájdalomcsillapító betegtájékoztató