Reflux (gyomorégés)

A reflux néven is ismert gyomorégés igen gyakori betegség, hazánkban a lakosság 20-40%-a észleli valamilyen szinten a tüneteit. A tünetek gyakrabban jelentkeznek a terhesség alatt, amikor a gyomor – nyelőcső záróizmai normálisan is renyhébbé válnak, de előfordulásában szerepet játszik az elhízás, a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a rendszertelen életmód is. Az alábbiakban néhány fontos tanácsot olvashat arról, hogyan enyhítse a tüneteket, előzze meg a szövődményeket illetve milyen esetben forduljon ismét orvoshoz.

Mi a reflux?

A betegség lényege a gyomorsav visszacsorgása (reflux) a nyelőcsőbe, ami az ottani nyálkahártya felmaródását okozza. Ez eleinte „csak” fájdalmas, később azonban tartós és kezeletlen reflux esetén szövődmények kialakulásához vezethet.

Reflux tünetei

A leggyakoribb tünet a gyomorégés, mely azonban sokszor mellkasi, szegycsont mögötti fájdalomként jelentkezik. A fájdalom órákon át folyamatosan tart, olykor vízszintes testhelyzetben még rosszabb. Előfordul ilyenkor a nyálelválasztás fokozódása, esetleg savas felböfögés is. A fájdalmat általában savközömbösítő bevétele enyhíti vagy teljesen meg is szüntetheti.

Reflux orvosi segítség

Fontos, hogy amikor először észlel ilyen tüneteket, mindenképp forduljon orvoshoz. A reflux betegség diagnózisát az orvosa állapítsa meg, és ne Ön! A diagnózis (és esetleg a kiváltó tényezők) pontos ismeretében kezelése is sokkal eredményesebb lesz.

Reflux kezelése

A betegség kezelésében a legfontosabb az életmódbeli változtatás, az esetleges kórosan fokozott gyomorsavtermelés felismerése és kezelése, illetve a gyomorégés kialakulásának megakadályozása. Ezek révén előzhetők meg a szövődmények is.

Életmódbeli változtatások reflux esetén

  • A ritkább, nagy volumenű étkezések helyett inkább többször, kisebb adagokat fogyasszon. Vezesse be a reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora rendszerét! Étkezzen rendszeresen.
  • Étkezés után ne feküdjön le rögtön, mert az fokozza a gyomorégés előfordulását. Lefekvés előtt három – négy órával már ne egyen.
  • Kerülje azokat az ételeket, amik a savtermelést fokozzák, vagy a záróizmot gyengítik: túl zsíros, fűszeres vagy ecetes ételek, a túlzott kávé, tea és alkohol mindenképp kerülendő
  • A stresszmentes életmód kedvez a betegség gyógyulásának.
  • Hagyja el a dohányzást.
  • Ha a gyomorégés főleg éjszaka jelentkezik, aludjon kissé megemelt felsőtesttel, például dupla párnával.

Reflux gyógyszeres kezelése

  • Pontosan kövesse orvosa utasításait és szedje az előírt gyógyszereket. Ezek többnyire a gyomor savtermelését csökkentő Mivel ezek a gyógyszerek befolyásolhatják más gyógyszerek hatását, feltétlen tájékoztassa pontosan orvosát arról, milyen egyéb gyógyszereket szed, hogy ennek ismeretében a legmegfelelőbb gyógyszer-kombinációt állíthassa össze.
  • Az orvos által előírt gyógyszereket csak az orvos tudtával és beleegyezésével, lehetőleg fokozatosan hagyja el. Egyes savtermelést csökkentő szerek elhagyása ugyanis a savtermelés átmeneti túltengésével járhat.
  • Fájdalom jelentkezése esetén vegyen be savközömbösítő gyógyszert.

Reflux: Mikor kérjen segítséget?

  • Amennyiben a mellkasi fájdalma a savközömbösítő bevételével sem csökken, vagy ha a mellkasi fájdalom a már „megszokott” gyomorégés fájdalmától eltér, azonnal hívjon segítséget, mert más (pl. szív eredetű) mellkasi fájdalmak is hasonló tünetekkel kezdő (h)
  • Ha a fájdalommal más tünet is: nehézlégzés, ájulásérzés, rendszertelen szívdobogás jelentkezne. (h)
  • Ha a nyelés nehezítetté, fájdalmassá válik. (Ì)
  • Ha fájdalmas, esetleg vért tartalmazó hányás jelentkezne. (h,Þ,)

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Reflux (gyomorégés) betegtájékoztató