Sürgősségi fogamzásgátló

A sürgősségi fogamzásgátló tabletták, vagy úgynevezett „esemény utáni” hormontabletták kizárólag sürgősségi esetekben alkalmazhatóak a nem kívánt terhesség megelőzésére olyan esetekben, amikor védekezés nem történt, vagy nem sikerült (elszakadt az óvszer, elmaradt a rendszeres fogamzásgátló tabletta bevétele) illetve nemi erőszak esetén. Az alábbiakban e tabletták biztonságos és hatékony alkalmazásához szükséges tanácsokat olvashatja.

Hogyan működik a sürgősségi fogamzásgátló?

Ezek a tabletták igen magas hormontartalmúak és vagy a peteérést késleltetik, vagy a megtermékenyített petesejt méhen belüli beágyazódását akadályozzák meg attól függően, hogy a periódus melyik szakaszában történt a védekezés nélküli együttlét. A már beágyazódott terhességre nincs hatással, vetélést nem okoz. Használata akkor is ajánlott, amikor az együttlét a ciklus azon szakaszában történt, amikor a terhesség létrejötte nem valószínű.

Hogyan alkalmazandó a sürgősségi fogamzásgátló?

A tablettát a védekezés nélküli aktust követően minél hamarabb – 72 órán belül – kell bevenni. Minél korábban történik meg a tabletta alkalmazása, annál nagyobb a valószínűsége a nem kívánt terhesség megakadályozásának.

Milyen hatások, mellékhatások jelenhetnek meg a sürgősségi fogamzásgátlótól?

Mellékhatásként hányinger, hányás jelentkezhet. Amennyiben a hányás a tabletta bevételét követő 2 órán túl jelentkezik, nem kell megismételni a tabletta bevételét, mivel addigra a készítmény felszívódik. Ritkább esetben előfordulhat két menstruáció közötti pecsételő jellegű vérzés, esetleg fejfájás, szédülés, fáradékonyság vagy mellfeszülés. Ezek a mellékhatások általában 24 órán belül megszűnnek. Ha ezek bármelyike tartósabban fennmarad, keresse fel orvosát! (Ì)

Legtöbb esetben a következő menstruáció a szokásos időben, esetleg néhány nappal korábban vagy később jelentkezik. Amennyiben a következő vérzés több mint egy hetet késik, terhességi teszt végzése ajánlott, terhesség gyanúja miatt. Amennyiben a vérzés a szokásosnál jelentősen nagyobb, heves hasi görcsökkel jár vagy elhúzódó, ugyancsak érdemes orvoshoz fordulnia. (Þ)

Hogyan szerezhetó be sürgősségi fogamzásgátló?

A sürgősségi fogamzásgátló tabletták vényköteles készítmények, amelyeket a nőgyógyászati szakorvos illetve háziorvos írhat fel. Ezen kívül kórházak ügyeletén és sürgősségi osztályán is beszerezhető a készítmény.

Figyelem!

A sürgősségi fogamzásgátló tabletták rendszeres fogamzásgátlásra nem alkalmazhatóak!

A sürgősségi fogamzásgátló tabletta nem véd meg a szexuális úton terjedő betegségektől.

A tabletta bevételét követő ismételt nemi együttlét után használjon óvszert vagy más fogamzásgátló módszert!

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

 

Sürgősségi fogamzásgátló betegtájékoztató