Hüvelyi vérzés a terhesség korai időszakában

A terhesség korai időszakában (12. hétnél korábbi) jelentkező hüvelyi vérzés előfordulása gyakori, de az esetek többségében nem jelent veszélyt sem a magzatra sem pedig az anyára. Általában a terhességek  15-25 százalákában fordul elő, amelynek számos oka lehet.

Milyen a hüvelyi vérzés?

Pecsételő, kis mennyiségű vérzés sokszor akkor jelenkezik, amikor a menstruáció egyébként esedékes lenne. Ennek fő oka gyakran hormonális, de a megtermékenyített petesejt beágyazódásakor is előfordulhat. Általában nem tart tovább 1-2 napnál. Lehetőség szerint ekkor kerülje a fizikai megerőltetést (sport), egészen addig, amíg a vérzés meg nem szűnik, de a normális mindennapi aktivitás a terhességet nem befolyásolja.

Vetélés a korai terhesség alatt

A terhességek körülbelül 15 százaléka vetéléssel (úgynevezett spontán abortusszal) végződik. Az elvetélt magzatok körülbelül felében egyértelmű genetikai rendellenesség áll a háttérben ezért a vetélés egy természetes folyamat, ami megelőzi, hogy súlyosan sérült és valószínüleg életképtelen  gyermekek jöjjenek a világra. Ha a vetélés mégis bekövetkezik, akkor nagy valószínűséggel valami rendellenesség volt a magzattal. Sajnos nincs arra mód, hogy a fenyegető vetélés kimenetelét megváltoztassuk bármiféle gyógyszerrel, beavatkozással vagy akár pihenéssel. Ugyanakkor ha a fenyegető vetélés ellenére a terhesség mégsem szakad meg, az azt jelzi, hogy minden rendben van és a korai vérzés nem jelenti azt, hogy bármi probléma lenne a magzattal!

Teendők hüvelyi vérzés esetén

Hüvelyi vérzés és/vagy alhasi fájdalom gyakran a fenyegető vetlélés jele, ami nem minden esetben jelenti a tényleges vetélés bekövetkezését. Ezen tünetek észlelésekor minden esteben forduljon orvosához, még akkor is, ha időközben a vérzés megszűnik . (Þ)

Hüvelyi vérzés vetéléskor

Ha a vetélés mégis bekövetkezik, általában erősebb (olykor azonban csak pecsételő) vérzés indul a hüvelyből, ami tartalmazhat vérrögöket. A méh összehúzódik, ami görcsöket okoz.  A görcsök erősödnek egészen addig, amíg a méhösszehúzódások ki nem lökik az elhalt szövetcsomót, ami sokszor egy nagyobb vérrögnek tűnik csak. Ha ilyet észlel, az nagy valószínüleg az abortusz bekövetkeztét jelzi, és – ha eddig nem tette – most mndenképp forduljon orvoshoz (Þ). Amennyiben a vérzés rendkívül erős lenne (ami nagyon ritka), ájulásérzése lenne, vagy erős hasi fájdalommal társulna, haladéktalanul kórházba kell menni. (h)

Hüvelyi vérzés egyéb lehetséges okai

Erős alhasi fájdalom enyhe hüvelyi vérzés kísértében a méhen kívüli terhesség jele is lehet. Ekkor a megtermékenyített petesejt nem a méhnyálkahártyába ágyazódik be, hanem a petevezetékben, a petefészek felszínén vagy a hasüreg más pontján indul fejlődésnek.  A tünetek általában a menstruáció kimaradását követő 2.-3. héten kezdődnek. Mivel a méhen kívüli terhesség életveszélyes hasüregi vérzéshez vezethet általában azonnali beavatkozásra (műtét) van szüksége. (h)

Vérzést okozhat terhességtől független tényező is, mint például fertőzés, vagy a szexuális együttlét.

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

 

Hüvelyi vérzés- korai terhesség betegtájékoztató