Prosztata betegségek

A prosztata (dülmirigy) csak a férfiakban található diónyi mirigyes szerv, a húgyhólyag alatt elhelyezkedve veszi körül az onnan kifelé vezető húgycsövet. A prosztata betegségek idősebb korban válnak gyakorivá és általában a vizeletürítéssel kapcsolatos panaszokkal hívják fel magukra a figyelmet. A prosztata betegségei:

  • a prosztata túltengése (BPH – benignus prosztata hiperplázia)
  • a prosztata gyulladása (prosztatítisz)
  • a prosztatarák

Jelen tájékoztató elsősorban e három kórkép korai felismerése érdekében azok fő tüneteiről valamint a megelőzés lehetőségeiről ad tanácsot.

A prosztata túltengése (BPF – benignus prosztata hiperplázia)

45-50 éves kor felett válik gyakorivá, a 60 év feletti korosztályban pedig szinte minden második férfit érinti, hogy a prosztata mirigyes szerkezete túlburjánzik. Ez a dülmirigy megnagyobbodása mellett a húgyhólyagból a vizeletet kivezető húgycső összenyomását is eredményezi, ami leggyakrabban vizeletürítési zavarokat okoz. A prosztatatúltengés enyhébb formában gyógyszerrel, súlyosabb (komolyabb szűkületet okozó) esetben műtéttel gyógyítható.

A prosztata gyulladása

Bármely életkorban előfordulhat, de az 50 év feletti korosztályban gyakoribb a prosztata gyulladásos megbetegedése. A heveny gyulladás a gát (a herezacskó és a végbél közti terület) tájékán jelentkező valamint a lágyék és deréktájra sugárzó fájdalommal, vizeléskor jelentkező égő érzéssel és nemritkán lázzal, hidegrázással, levertséggel járhat. Krónikus, elhúzódó formában láz többnyire nem jelentkezik, de a vizelési panaszok gyakoriak és kellemetlenek. A prosztata gyulladását gyakran baktérium okozza, így a megfelelő diagnózis esetén általában antibiotikus gyógyszeres kezeléssel gyógyítható.

A prosztatarák

A férfiakban előforduló leggyakoribb rosszindulatú daganat idejében történő felismerés esetén ma már igen jó eredménnyel kezelhető. Sajnos a szegényes tünetek miatt nem ritkán csak későn, áttétek kialakulása után kerül a beteg az orvoshoz, amikor a kezelés már nehezebb és nem is minden esetben eredményes. A prosztatarák diagnózisát szövettani vizsgálat adja, kezelése gyakran gyógyszeres (hormonális) de nem ritkán műtéti beavatkozást is igényel.

A prosztata betegségek korai felismerése

A legtöbb prosztata betegség korai tünetei egyformák, így azok jelentkezésekor érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni (Ì):

  • nehezen induló vizelet
  • a vizelet nem erős sugárban, csak vékonyan „csordogál”, olykor megakad
  • gyakori vizelési inger, de egy-egy alkalommal csak kevés vizelet távozik
  • fájdalom, csípő érzés vizeléskor, ejakulációkor vagy azt követően
  • fájdalom a gát tájékán
  • deréktáji, lágyéki fájdalom

Fenti tünetek nem feltétlenül a prosztata betegségét jelentik, de mindenképpen orvosi vizsgálatot igényelnek.

Prosztata betegségek szűrővizsgálata

Fontos tudni, hogy a prosztata betegségek megelőzésének nincs pontosan ismert módja, ezért a korai felismerés és kezelés a leghatékonyabb életminőség-javító lehetőség. Ezért a legfontosabb, hogy minden 45 év feletti férfi rendszeresen, legalább évente vegyen részt prosztata szűrővizsgálaton. A szűrővizsgálaton az orvos a végbél felől megtapintva érzékeli a prosztata alakját, formáját és nagyságát, míg egy vérvizsgálat eredménye (PSA) a prosztata betegség lehetőségére hívja fel a figyelmet. (Az orvosi vizsgálatot azonban a PSA vizsgálat nem helyettesíti, csupán kiegészíti!)

A PROSZTATARÁK AZ ESETEK JELENTŐS RÉSZÉBEN ÉVEKEN ÁT TÜNETMENTES. A SIKERES KEZELÉS A KORAI FELISMERÉSEN MÚLIK, AMI PEDIG A TÜNETMENTES ESETEKBEN A RENDSZERES SZŰRŐVIZSGÁLATOKON TÖRTÉNHET CSAK MEG.

A prosztata betegségek kialakulásának esélye csökkenthető

  • az egészséges életmód, a rendszeres mozgás, a túlsúly elkerülése, a vérnyomás és vércukor-betegségek felismerése és gondos karbantartása egyértelműen csökkenti a prosztatabetegségek gyakoriságát
  • zsírban inkább szegényebb, rostokban, gyümölcsben, zöldségben gazdagabb étrenddel, vitaminokban dús, egészséges táplálkozással
  • az alkoholfogyasztás mérséklésével
  • a dohányzás mellőzésével

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Prosztata betegségek betegtájékoztató