A lázcsillapítás

A láz a testhőmérséklet emelkedése 38 C fok fölé, a heveny, gyulladásos vagy fertőzéses megbetegedések nagyon gyakori tünete. Az esetek jelentős részében ártalmatlan vírusos megbetegedés, meghűlés korai jele, és amennyiben nem jár más riasztó tünettel, nem feltétlenül kell azonnal orvoshoz fordulni. A nagyon magas (40 C fok feletti), nem csillapítható, több mint 3 napon át tartó vagy más, riasztó tünettel együtt járó láz esetén azonban orvosi tanácsra van szükség. Szerencsére, a lázcsillapítás legtöbbször megoldható otthoni körülmények között.

Jelen tájékoztatóban a láz otthoni csillapításának módszereiről olvashat.

A láz “tünetei”

  • Legnyilvánvalóbb tünete a magas testhőmérséklet. Ezt azonban pontosan csak akkor tudjuk megállapítani, ha megmérjük! A legegyszerűbb és legmegbízhatóbb mérési módszer a hónaljban mért hőmérséklet. A 37 C fok feletti hőmérsékletet inkább hőemelkedésnek, a 38 C fok felettit láznak nevezzük.
  • A láz „emelkedésekor” a beteg gyakran fázik. Amennyiben a láz gyorsan emelkedik a fázás hidegrázással is társulhat.
  • Amikor a láz elkezd csökkenni, a beteg gyakran izzad, melege van.
  • Minél magasabb a láz, annál levertebb, fáradtabb a beteg. Kisgyerekek sokat és nyugtalanul alszanak ilyenkor.
  • Gyermekeknél a láz nagyon gyakori és a többnyire ártalmatlan vírusfertőzések tünete. A 3 hónaposnál kisebb babáknál azonban az immunrendszer még éretlen, ezért ilyenkor láz esetén mindig forduljon orvoshoz!
  • A testhőmérsékletet gyermekeknél általában érdemes 39 C fok alá míg felnőtteknél 38 C fok alá csökkenteni.

A lázcsillapítás módszerei

  • A legegyszerűbb – és talán leghatékonyabb – módszer a fizikális hűtés. Ezt a ruházat csökkentésével, ventillátorral lehet elősegíteni, de hatékonyabb és gyorsabb az egész testet befedő hidegvizes borogatás alkalmazása. Ez a lázas beteg számára meglehetősen kellemetlen élmény lehet, ezért – főleg gyerekeknél – jobban beválik a hűtőfürdő:
  • A hűtőfürdő alkalmazásához testmeleg vízzel telt kádban fürdik a beteg, miközben a vízhez lassan hideg vizet engedve azt 20-25 perc alatt kb 37 C fokosra hűtjük le. Gyerekek a kádban eközben játszanak, a testük pedig a vízzel együtt lassan és fokozatosan hül.
  • Lázcsillapító gyógyszerek egy része recept nélkül is kapható. A receptköteles gyógyszerek valamivel gyorsabban hatnak, de lehetséges mellékhatásaik miatt orvosi felügyeletet követelnek. A recept nélkül kapható szerek (elsősorban a paracetamol és az ibuprofen különböző formái) biztonságosabbak, bár kicsit lassabb de elhúzódóbb hatásúak. Fontos, hogy alkalmazásuk a gyógyszertájékoztatóban előírt dózisban és rendszerességgel (általában naponta 3x vagy 4x ) történjen. A gyógyszereket csak az orvos vagy gyógyszerész kifejezett javaslata esetén kombinálja, a nem megfelelő gyógyszerek keverése ugyanis súlyosabb mellékhatásokkal járhat!
  • A láz egyik fontos következménye a fokozott folyadékvesztés. Ezért gondoskodjon arról, hogy a lázas beteg bőséggel igyon folyadékot.

Lázcsillapítás: ha már csak orvos segíthet

  • Amennyiben a láz nem csillapítható, vagy 3 napnál tovább fennáll, forduljon orvoshoz. (Ì)
  • Egyéb tünetek, pl. zavartság jelentkezése, erős fejfájás vagy tarkó táji fájdalom, bőrkiütések, vagy kiszáradás jelei esetén azonban haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. (Þ,h)
  • A különösebb tünet nélkül fellépő, majd elmúló, de vissza-visszatérő (gyakran éjszaka jelentkező) láz a háttérben bujkáló betegséget jelez! (Ì)

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Lázcsillapítás betegtájékoztató