Derékfájás (lumbágó)

A deréktáji mozgásszervi fájdalmak (derékfájás vagy „lumbágó”) nagyon gyakoriak, elvileg minden életkorban előfordulhatnak de leggyakoribb mégis a 35-55 éves kor között. A fájdalom hirtelen vagy fokozatosan alakul ki, és nemritkán köthető egy rossz mozdulathoz, eséshez vagy más kisebb balesethez. Ha a fájdalom érinti a gerincből kilépő idegeket, a fájdalom az azonos oldali farba, combba vagy lábba sugározhat ki („isiász”).

Derékfájás oka

A fájdalom oka leggyakrabban a gerinc körüli izmok görcsös összehúzódása, amit gyakran helyi gyulladásos folyamat is kísér. A panaszok általában 7-10 nap alatt szűnnek meg.

Első teendők derékfájáskor

Természetesen a balesethez, sérüléshez társuló deréktáji fájdalmak esetén az első annak tisztázása, hogy nincs csont- vagy komolyabb porcsérülés, ami komplex kezelést igényelhet. Ha a kezelőorvosától kapta ezt a tájékoztatót, az azt jelenti, hogy orvosa erről már meggyőződött, tehát a mozgás az Ön számára biztonságos.

Derékfájás kezelése otthon

Az alábbi tájékoztatóból megtudhatja, mit tehet annak érdekében, hogy gyógyulása gyorsabb, kellemesebb legyen. Néhány általános érvényű tanács:

  • Amikor a fájdalom kezdődik, rendszerint először pihennie kell: feküdjön le és lazítsa el izmait. Próbáljon azonban nem az ágyban maradni és legalább 2 óránként kelljen fel, mozogjon.
  • Ágyban fekvéskor használjon keményebb matracot és igyekezzen egyenes háttal és nyakkal feküdni. A görnyedt tartásban fekvés ront a helyzeten!
  • Kezdjen izomlazító, fájdalomcsillapító és gyulladásgátló gyógyszert rendszeresen szedni legalább 5-10 napon át, az alkalmazási előírás (vagy orvos utasítása) szerint. A rendszeres szedéssel erősíti a gyulladáscsökkentő hatást, a fájdalomcsillapítók pedig lehetővé teszik, hogy korán kezdhesse az aktív mozgást.
  • A minél hamarabb megkezdett aktív mozgás, tornagyakorlatok a leghatékonyabb segítség a gyógyulásban.

Derékfájás tornagyakorlatok

Gyakorlatok, melyeket otthon is végezhet:

  • Lábemelés: feküdjön a földre hanyatt. Emelje fel a sarkát a földről, kinyújtott térddel. Felváltva mindkét lábával ismételje 5-ször
  • Faremelés: hanyattfekve a földön húzza fel mindkét lábát térdben, talpa maradjon a földön. Emelje fel a fenekét, miközben megfeszíti a hasizmát és a háta egyenes marad. Ismételje meg lassan 5-ször
  • Falcsúszás: Álljon a falhoz, hátát támassza a falnak, lábai lazán, vállszélességben. Lassan csússzon le falnak támasztott háttal, amíg térdei derékszögben nem állnak (mintha csak a levegőben ülne); tartsa ezt meg 5 másodpercig, majd lassan csússzon vissza álló helyzetbe. Ismételje meg ezt a gyakorlatot is 5-ször.

A tornagyakorlatokat eleinte naponta egyszer-kétszer végezze el, majd fokozatosan emelje a torna gyakoriságát napi öt-hat alkalomra.

Derékfájás egyéb gyógymódok

A szokásos kezelésre nem reagáló háti fájdalomnak további lehetséges gyógymódjai is vannak, melyet orvosa javaslata alapján vehet igénybe.

Mikor kell orvoshoz fordulnia:

  • Ha a derékfájás hirtelen alakul ki egy baleset vagy sérülés következtében és mozgásában korlátozza. (h)
  • Ha a fájdalma a szokott kezelés és torna mellett sem múlik el 10 napon belül (Ì)
  • Ha vizelési / vizelettartási vagy székelési / széklettartási problémák is fellépnek (Þ)
  • Ha a nemi szerv, gát vagy végbélnyílás környékén zsibbadás, érzéketlenség lépne fel (Þ)
  • Ha láza alakulna ki (testhőmérséklete 38 C fok fölé emelkedik) (Ì)
  • Ha a hátán fájdalmas duzzanat, pirosság alakul ki (Ì)
  • Ha a háti fájdalom a lábába a térde alá is kisugárzik (Ì)
  • Ha a lábában érzéketlenség vagy jelentős izomgyengeség (bénulás) lépne fel. (Þ)

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Derékfájás (lumbágó) betegtájékoztató