Rovarcsípések

A rovarcsípés szinte mindennapos dolog, különösen nyáron, jó időben, amikor többet vagyunk a szabadban is. Döntő többségében ártalmatlanok, helyileg bőrpírt, duzzanatot és fájdalmat – viszketést okoznak. Ha olyan helyen ér a csípés, ahol a szövetek közt nincs elég hely a duzzanat kialakulására (pl. az ujjakon) a feszülés és fájdalom többnyire kellemetlenebb.

Hazánkban nincsenek olyan rovarok, amelyek csípése az életet veszélyeztető mérget juttatna a szervezetbe, így ettől nem kell tartania.

Rovarcsípések következményei

A rovarcsípéseknek három következménye lehet:

  • Helyi reakció (bőrpír, duzzanat, fájdalom) szinte mindig, változó mértékben és súlyossággal jelentkezik. Ezen tünetek mértéke nincs összefüggésben a csipést okozó rovar méretével sem pedig a „méreggel”.
  • Fertőzés: olykor (nem túl gyakran) előfordulhat, hogy a csípés okozta kis hámsérülésen keresztül baktériumok jutnak a bőrbe, és ott másnapra-harmadnapra helyi fertőzést kelt.
  • Allergiás reakció: ha valamely (főleg méh, darázs) csípésre allergiás reakcióval válaszol a szervezet akkor az általános rosszullétet, vérnyomás esést illetve ritkább esetekben súlyosabb „anafilaxiás reakciót” is előidézhet.

Rovarcsípés kezelése

Általában a csípés okozta duzzanat, bőrpír és fájdalom egy jóindulatú gyulladásos reakció ami egy-két nap alatt elmúlik. Egyszerű, gyulladás-csökkentő vagy antihisztamin tartalmú gyógyszerek, kenőcsök a gyógyulást segíthetik, tüneti hatásuk révén pedig a fájdalmat és viszketést mérsékelhetik. A végtag felemelése, hideg borogatás ugyancsak jótékony hatású. Amennyiben más tünet vagy panasz nem jelentkezik, a csípés miatt nem szükséges orvoshoz fordulnia.

A viszketés mérséklése azért is fontos, mert a vakarás egyrészt a duzzanatot fenntartó gyulladásos folyamatot ronthatja tovább, másrészt azonban a fertőzés kockázatát növeli.

Fertőzött rovarcsípés

Ha a bőrpír és a fájdalom másnapra nem halványul, esetleg növekszik és a viszketés helyett is lüktető fájdalom jelentkezik, az többnyire annak a jele, hogy a csípés helye fertőződött. Ilyenkor olykor piros csík jelenhet meg a karon vagy a lábon. Ez NEM VÉRMÉRGEZÉS (bár gyakran azt hiszik), hanem annak a jele, hogy a nyirokkeringés is részt vesz a védekezési folyamatban.  Mindenesetre azt jelzi, hogy bakteriális fertőzés kezdődött és ez többnyire antibiotikumok adását igényli ezért fel kell keresse háziorvosát. (Ì)

Amennyiben ezen panaszok mellé láz, hidegrázás, általános gyengeség is társulna, az a fertőzés súlyosabb formájának lehetőségét veti fel, és további orvosi, eseteg vér-vizsgálatra haladéktalanul kórházba kell mennie. (Þ)

Rovarcsípés allergia

Igen ritka az, hogy a rovarcsipés általános allergiás tüneteket okozna. Ilyenkor a csípést követő percekben testszerte csalánkiütés jelentkezhet, szédülés, gyengeség léphet fel nehézlégzéssel. A vérnyomás esése miatt a betegnek azonnal le kell feküdnie, előfordulhat, hogy az eszméletét is elveszti. Ez az anafilaxiának nevezett állapot életveszélyes, ezért amint a tüneteket észleli, haladéktalanul forduljon orvoshoz (hívjon mentőt – h)

Kullancscsípés:

A kullancs „csípése” talán az egyetlen rovarcsípés, mely hazánkban külön is figyelmet érdemel, ugyanis a rovar által terjesztett súlyosabb betegségek az idejében történő felismeréssel és kezeléssel megelőzhetők.

(Lásd külön tájékoztatónkat a „kullancscsípés”-ről)

További információk itt

Kihez forduljak? (jelmagyarázat)

h – mentők   Þ – sürgősségi osztály   Ì – háziorvos vagy ügyelet

Rovarcsípés betegtájékoztató